Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego
Pierwsze skojarzenie na myśl o ślubie to uroczystość w Kościele. Często jednak odbywa się on w Urzędzie Stanu Cywilnego. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przekazać kilka informacji o takim ślubie i pokazać kilka zdjęć.
| USC Bydgoszcz - Pałac Ślubów |
| USC Bydgoszcz - Pałac Ślubów |
| USC Szubin |
Aby wziąć ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, należy udać się do odpowiedniego urzędu (nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną uroczystością) zabierając niezbędne do tego dokumenty (warto wcześniej sprawdzić na stronie urzędu), złożyć wniosek i ustalić termin ślubu. Może się on odbyć w urzędzie (w Pałacu Ślubów) lub w plenerze, w odpowiednim do takich uroczystości miejscu (ma być bezpieczne oraz gwarantujące uroczystą formę wydarzenia).
Formalności załatwione i nadchodzi Wasz wyjątkowy dzień!
Przed Pałacem Ślubów w Bydgoszczy znajduje się specjalnie wyznaczone miejsce, na którym może zaparkować samochód, który przywiózł Parę Młodą. Goście, którzy będą uczestniczyć w tej uroczystości, muszą znaleźć miejsce w pobliżu (przypominam o strefie płatnego parkowania).
Nie zapomnijcie zabrać dokumentów ( Para Młoda oraz świadkowie muszą mieć dowody osobiste lub paszporty) oraz obrączek. Na miejscu należy pojawić się wcześniej (około 15-30 minut) aby dopełnić formalności, ale na pewno zostaniecie o tym poinformowani.
W oczekiwaniu na ślub zawsze zostaje kilka chwil na pamiątkowe zdjęcia.
| USC Szubin |
| USC Bydgoszcz |
Ślub w Urzędzie trwa około 15 minut. Para Młoda siada na przeciwko urzędnika. Miejsca dla świadków znajdują się przeważnie obok Pary Młodej. W USC w Bydgoszczy są również przygotowane miejsca dla rodziców, tak aby mogli oni widzieć dokładnie całą uroczystość.
Urzędnik wygłasza mowę na temat powagi małżeństwa. Przyszli małżonkowie składają przysięgę, która brzmi następująco:
"Świadom praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z … i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."
Małżeństwo zostało zawarte, a jako jego symbol mąż i żona zakładają sobie wzajemnie obrączki.