Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego

    Pierwsze skojarzenie na myśl o ślubie to uroczystość w Kościele. Często jednak odbywa się on w Urzędzie Stanu Cywilnego. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przekazać kilka informacji o takim ślubie i pokazać kilka zdjęć.

USC Bydgoszcz - Pałac Ślubów

USC Bydgoszcz - Pałac Ślubów

USC Szubin

    Aby wziąć ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, należy udać się do odpowiedniego urzędu (nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną uroczystością) zabierając niezbędne do tego dokumenty (warto wcześniej sprawdzić na stronie urzędu), złożyć wniosek i ustalić termin ślubu. Może się on odbyć w urzędzie (w Pałacu Ślubów) lub w plenerze, w odpowiednim do takich uroczystości miejscu (ma być bezpieczne oraz gwarantujące uroczystą formę wydarzenia).

    Formalności załatwione i nadchodzi Wasz wyjątkowy dzień! 

    Przed Pałacem Ślubów w Bydgoszczy znajduje się specjalnie wyznaczone miejsce, na którym może zaparkować samochód, który przywiózł Parę Młodą. Goście, którzy będą uczestniczyć w tej uroczystości, muszą znaleźć miejsce w pobliżu (przypominam o strefie płatnego parkowania).

    Nie zapomnijcie zabrać dokumentów ( Para Młoda oraz świadkowie muszą mieć dowody osobiste lub paszporty) oraz obrączek. Na miejscu należy pojawić się wcześniej (około 15-30 minut) aby dopełnić formalności, ale na pewno zostaniecie o tym poinformowani.

    W oczekiwaniu na ślub zawsze zostaje kilka chwil na pamiątkowe zdjęcia.

USC Szubin 

USC Bydgoszcz

    Ślub w Urzędzie trwa około 15 minut. Para Młoda siada na przeciwko urzędnika. Miejsca dla świadków znajdują się przeważnie obok Pary Młodej. W USC w Bydgoszczy są również przygotowane miejsca dla rodziców, tak aby mogli oni widzieć dokładnie całą uroczystość. 

    Urzędnik wygłasza mowę na temat powagi małżeństwa. Przyszli małżonkowie składają przysięgę, która brzmi następująco:

"Świadom praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z … i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

Małżeństwo zostało zawarte, a jako jego symbol mąż i żona zakładają sobie wzajemnie obrączki.


Następnie ma miejsce podpisanie dokumentów przez żonę, męża oraz świadków ślubu.


Teraz nadchodzi czas na zakończenie ślubu oraz uroczyste wyjście z sali urzędu. Czasami istnieje możliwość składania życzeń przez obecnych gości. W niektórych Urzędach można zorganizować poczęstunek musującym winem. 
    W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną niektóre z udogodnień mogą nie być możliwe. Przed uroczystością w Urzędzie należy dowiedzieć się, ile osób będzie mogło być podczas ślubu.
    Po wyjściu z Urzędu warto wykonać wspólne pamiątkowe zdjęcie. Czasami goście rzucają monety na szczęście lub confetti.
    W pobliżu Pałacu Ślubów w Bydgoszczy znajduje się Skwer. Można tam zrobić piękną minisesję Pary Młodej oraz zdjęcia z gośćmi.

Czas jechać na wesele, do domu lub na poczęstunek, ale to już osobny temat.




Jeśli szukasz fotografa na Twój ślub - zapraszam do KONTAKTU.